Вие сте овде:Торти и колачи»Тигар торта

Тигар торта

Оценете го овој рецепт
(30 гласови)

Се подготвува пандишпан од 8 јајца, 8 лаж шеќер и 8 лажици брашно. Откако ќе се испече се кине на мали парчиња.

Подготовка на филот: Се вари 500 мл млеко со 250 гр шеќер. Откако ќе зоврие се додава смеса од 4 изматени жолчки, 3 лаж брашно и малку млеко. Се меша да згусне и се додава 1 маргарин, 1 чоколадо за готвење и 2 лажици ......

Откако малку ќе излади се додават 250 гр мелени ореви.

Филот се меша со искинатиот пандишпан и се офорнува торта по желба.

Се декорира со шампа од 4 белки или шлаг пена.

Останато во оваа категорија: « Ананас торта Дунавски бранови »

Внеси коментар

Ве молиме Вашиот коментар да биде краток и јасен и да биде поврзан само со содржините на сајтот.Ве замолуваме да користите кирилична поддршка.
Цензурираните зборови се појават како:: ***.
Повеќе информации за тортите можете да добиете преку профилот на слаткарот во менито Слаткари/Слаткарници.


Безбедносен код
Освежи